Rıdvan Eşin
Anasayfa Yaşar Çelebi Yazı Detayı Bu yazı 496 kez okundu.
Yaşar Çelebi
Köşe Yazarı
Yaşar Çelebi
 

30 Ağustos Coşkusu, Ağaç Katliamı Korkusu...

Didim Çamlık Mahallesinde, yaklaşık 20 senedir spor faaliyetlerine ara vermeden devam eden ‘Çamlık Spor Grubu’, her yıl olduğu gibi bu yıl da spor ardından gelenek haline gelen “Zafer Fotoğraflarını” bu kez Barış Meydanında çektirdiler. Başta spor öğretmenleri; Eyüp Kaşkır, Nedim Tunçkılıç, Yaşar Doğangül olmak üzere tüm sporcuların Kırmızı-Beyaz giysileri içerisinde, Türk Bayrağı ve Atatürk t-Shirtler ile görülmeye değer, ‘Zafer Bayramına’ layık görüntüler sergilediler. 99 yıla yakışır şekilde ve gururla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımız, bu yıl da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 45 dakikalık spor ardından deniz kenarında toplu halde çekilen hatıra resmi ile de son buldu. Grupta sezon boyunca 150 – 300 kişi spor yapıyor. Spor yapanların hepsi çevreyi ve hayvanları koruyan, sevgi ile yaklaşan kişiler... İçlerinde ki ağaç sevgisi ise tabii ki; ‘SÖZDE DEĞİL, ÖZDE’... Bir tek dalın dahi kırılmasına karşı gelen kişiler. Bundan dolayıdır ki Altınkum 2. koyda Didim Belediyesi’nin inşaatına başladığı 5000 kişilik ‘Amfi Tiyatro’ karşısındaki “Proje Alanı” panoları, sporcular ve çevre sakinleri tarafından büyük tepki ve nefret uyandırdı. İnsanların tepkisi; Bir(kaç) inşaat firmasına satıldığı öğrenilen ve içerisinde 182 ‘Topçam’ın (son derece sağlıklı ve bakımlı çamlar) bulunduğu yaklaşık bin metrekarelik alanın satılmış olması... Nefret ise; bu alana otel inşaatı başlatılacak olması. Ormanlık alanın karşısında oturan, son çocuğunun doğduğu yıl da dikilen bu çamların 22 yıllık olduğunu söylüyor 65 yaşında ki Zeynep teyze... ve ilave ediyor; ’’Nedir bu ağaç düşmanlığı, bir türlü anlamıyorum... bütün sahillerimiz yandı. Yanan alanlara inşaatlar yapıldı. Ağaç olmayan yerlere inşaat, otel yapamaz mısınız? İnşaat hırsı yüzünden binlerce hektar ormanımız, binlerce hayvan türümüz yok oldu. İnsanlar mağdur oldular. Siz hiç yarınlarımız çocuklarımıza orman, ağaç bırakmayacak mısınız?  Bu çamlar bizlerin oksijen kaynağı... üzerlerinde öten her kuş bize huzur veriyor.  Şundan emin olun; Bu ağaçlara (çamlara) kıyacak olanlar İFLAH OLAMAZLAR!...’’ Spora gelenler ve çevrede oturan vatandaşlar gibi biz de Zeynep teyzeye katılıyor, duyarlı olmaya yeşili ve ağacı sevmeye davet ediyoruz. Başta inşaat sahiplerini... İçerisinde doğa ve hayvan sevgisi olanlara, Saygılarımla…
Ekleme Tarihi: 07 Eylül 2021 - Salı

30 Ağustos Coşkusu, Ağaç Katliamı Korkusu...

Didim Çamlık Mahallesinde, yaklaşık 20 senedir spor faaliyetlerine ara vermeden devam eden ‘Çamlık Spor Grubu’, her yıl olduğu gibi bu yıl da spor ardından gelenek haline gelen “Zafer Fotoğraflarını” bu kez Barış Meydanında çektirdiler.

Başta spor öğretmenleri; Eyüp Kaşkır, Nedim Tunçkılıç, Yaşar Doğangül olmak üzere tüm sporcuların Kırmızı-Beyaz giysileri içerisinde, Türk Bayrağı ve Atatürk t-Shirtler ile görülmeye değer, ‘Zafer Bayramına’ layık görüntüler sergilediler.

99 yıla yakışır şekilde ve gururla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramımız, bu yıl da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. 45 dakikalık spor ardından deniz kenarında toplu halde çekilen hatıra resmi ile de son buldu.

Grupta sezon boyunca 150 – 300 kişi spor yapıyor.

Spor yapanların hepsi çevreyi ve hayvanları koruyan, sevgi ile yaklaşan kişiler... İçlerinde ki ağaç sevgisi ise tabii ki; ‘SÖZDE DEĞİL, ÖZDE’...

Bir tek dalın dahi kırılmasına karşı gelen kişiler.

Bundan dolayıdır ki Altınkum 2. koyda Didim Belediyesi’nin inşaatına başladığı 5000 kişilik ‘Amfi Tiyatro’ karşısındaki “Proje Alanı” panoları, sporcular ve çevre sakinleri tarafından büyük tepki ve nefret uyandırdı.

İnsanların tepkisi; Bir(kaç) inşaat firmasına satıldığı öğrenilen ve içerisinde 182 ‘Topçam’ın (son derece sağlıklı ve bakımlı çamlar) bulunduğu yaklaşık bin metrekarelik alanın satılmış olması... Nefret ise; bu alana otel inşaatı başlatılacak olması.

Ormanlık alanın karşısında oturan, son çocuğunun doğduğu yıl da dikilen bu çamların 22 yıllık olduğunu söylüyor 65 yaşında ki Zeynep teyze... ve ilave ediyor;

’’Nedir bu ağaç düşmanlığı, bir türlü anlamıyorum... bütün sahillerimiz yandı. Yanan alanlara inşaatlar yapıldı.

Ağaç olmayan yerlere inşaat, otel yapamaz mısınız? İnşaat hırsı yüzünden binlerce hektar ormanımız, binlerce hayvan türümüz yok oldu. İnsanlar mağdur oldular.

Siz hiç yarınlarımız çocuklarımıza orman, ağaç bırakmayacak mısınız? 

Bu çamlar bizlerin oksijen kaynağı... üzerlerinde öten her kuş bize huzur veriyor. 

Şundan emin olun; Bu ağaçlara (çamlara) kıyacak olanlar İFLAH OLAMAZLAR!...’’

Spora gelenler ve çevrede oturan vatandaşlar gibi biz de Zeynep teyzeye katılıyor, duyarlı olmaya yeşili ve ağacı sevmeye davet ediyoruz. Başta inşaat sahiplerini...

İçerisinde doğa ve hayvan sevgisi olanlara,

Saygılarımla…

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.