Rıdvan Eşin
Esnaf Odaları Bidliği
Jesder
Rıdvan Eşin
Mesut Erkoyun
Köşe Yazarı
Mesut Erkoyun
 

18-22 Mayıs haftası piyasalar analizi

Covid-19 Salgın tedbirleri kapsamında 7226 sayılı Kanunun 48 ncu maddesiyle 24/03/2020 tarihinden önce kredi ödemelerindeki aksamaların, karşılıksız çıkan çek, protesto, kredi kartı veya diğer borçlarının 31.12.2020 tarihine kadar değerlendirmelerde sicilin temiz olması kısıtlaması geçici olarak kaldırıldığından, firmaların KAREKODLU ÇEK KAYIT SİSTEMİ'nden mal karşılığı alacakları çekleri kontrol etmeleri güvenli tahsilat açısından çok önemlidir.   Fitch Ratings uluslararası değerlendirme şirketi  Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın not görünümlerini  "durağan"dan "negatif"e Halk Bankası'nın notunuda  "B+"dan "B"ye indirdi ve  negatif görünümünü korudu.   Clearstream Banking ve Euroclear Bank aralarında gerçekleşen TL cinsi bridge takas işlemlerini, 18 Mayıs 2020 tarihinde durdurduklarını açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) TL'de  yaptıkları  likidite kısıtlamalarının söz konusu kararda etkili olduğu açıktır. Bu tür kararların TL'nin konvertibilitesinin zayıflaması olarak yorumlanabilir.   BDDK 21.05.2020 tarih ve 9033 sayılı Kararı ile; Gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının bir iş günü valörlü olarak hesabına geçmesine karar verdi. Bankalardan yapılan altın alımlarına binde 2 olan kambiyo vergisi yüzde 1'e çıkarıldı.   TCMB, yılın 5. PPK toplantısında politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 8,75’ten 8,25’e indirdi. Bu işlem bankalardaki mevduat faizlerini de aşağı çekeceğinden tasarruf sahiplerine getiri açısından olumlu değildir.   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri  84,1 milyar  dolara gerilemiştir. Net uluslararası rezervleri ise Merkez Bankası verilerine dayanan Hesaplamalara göre, 25.9 milyar dolar seviyesindedir. 20 Mayıs 2020 Tarihinde Katar Merkez Bankası ile swap anlaşması yapan TCMB, ek 10 milyar dolar karşılığı Katar Riyali'ni rezervlerine eklemiştir.   20 Mayıs 2020 günü Resmi Gazetede  ithalat rejimi ek karara göre, ilave gümrük vergisi kapsamında, inşaat sektöründe de kullanılan bazı ürünlere 30 Eylül 2020  tarihine kadar yüzde 30’a varan oranlarda ek vergi uygulanacak. Bu vergiler zamanla imalat sanayiinde maliyetleri artıracaktır. Üretimi ve ekonomimizi olumsuz yönde etkileyecektir.  Anlaşıldığı üzere planlı yerli üretim ekonomiyi güçlendirir.   Borsa İstanbul  BIST100 endeksi, 22 Mayıs 2020 günü seansını 103.024 puandan tamamladı. TCMB gösterge niteliğindeki ABD Doları Satış kuru 6.80 TL. Euro  ise 7. 42 TL.den haftayı tamamlamıştır. Brend Petrol fiyatı: 35.25.-Usd'dan, Altın Fiyatları ise;  Gram altın 381.- TL den, Çeyrek Altın  614.- TL.den  Ons fiyatı ise 1.735.- Usd' den  işlem görmektedir.   19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını saat 19.19 da coşkuyla kutladık.   Hayat yaşamayı, vefa hatırlamayı, dostluk paylaşmayı, özel günler ise hatırlamayı bilenler için vardır. Ramazan Bayramınız Kutlu olsun.
Ekleme Tarihi: 27 Mayıs 2020 - Çarşamba

18-22 Mayıs haftası piyasalar analizi

Covid-19 Salgın tedbirleri kapsamında 7226 sayılı Kanunun 48 ncu maddesiyle 24/03/2020 tarihinden önce kredi ödemelerindeki aksamaların, karşılıksız çıkan çek, protesto, kredi kartı veya diğer borçlarının 31.12.2020 tarihine kadar değerlendirmelerde sicilin temiz olması

kısıtlaması geçici olarak kaldırıldığından, firmaların KAREKODLU ÇEK KAYIT SİSTEMİ'nden mal karşılığı alacakları çekleri kontrol etmeleri güvenli tahsilat açısından çok önemlidir.

 

Fitch Ratings uluslararası değerlendirme şirketi  Garanti BBVA, Ziraat Bankası ve

Vakıfbank'ın not görünümlerini  "durağan"dan "negatif"e Halk Bankası'nın notunuda  "B+"dan "B"ye indirdi ve  negatif görünümünü korudu.

 

Clearstream Banking ve Euroclear Bank aralarında gerçekleşen TL cinsi bridge takas

işlemlerini, 18 Mayıs 2020 tarihinde durdurduklarını açıkladı. Bankacılık Düzenleme ve

Denetleme Kurumu'nun (BDDK) TL'de  yaptıkları  likidite kısıtlamalarının söz konusu kararda etkili olduğu açıktır. Bu tür kararların TL'nin konvertibilitesinin zayıflaması olarak

yorumlanabilir.

 

BDDK 21.05.2020 tarih ve 9033 sayılı Kararı ile; Gerçek ve tüzel kişilerin günlük 100 gr ve üzerinde altın alım işlemlerinde, altının bir iş günü valörlü olarak hesabına geçmesine karar

verdi. Bankalardan yapılan altın alımlarına binde 2 olan kambiyo vergisi yüzde 1'e çıkarıldı.

 

TCMB, yılın 5. PPK toplantısında politika faizi olarak kullanılan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı 8,75’ten 8,25’e indirdi. Bu işlem bankalardaki mevduat faizlerini de aşağı

çekeceğinden tasarruf sahiplerine getiri açısından olumlu değildir.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri  84,1 milyar  dolara gerilemiştir. Net uluslararası rezervleri ise Merkez Bankası verilerine dayanan Hesaplamalara göre, 25.9 milyar dolar seviyesindedir.

20 Mayıs 2020 Tarihinde Katar Merkez Bankası ile swap anlaşması yapan TCMB, ek 10

milyar dolar karşılığı Katar Riyali'ni rezervlerine eklemiştir.

 

20 Mayıs 2020 günü Resmi Gazetede  ithalat rejimi ek karara göre, ilave gümrük vergisi kapsamında, inşaat sektöründe de kullanılan bazı ürünlere 30 Eylül 2020  tarihine kadar yüzde 30’a varan oranlarda ek vergi uygulanacak. Bu vergiler zamanla imalat sanayiinde maliyetleri artıracaktır. Üretimi ve ekonomimizi olumsuz yönde etkileyecektir.  Anlaşıldığı üzere planlı yerli üretim ekonomiyi güçlendirir.

 

Borsa İstanbul  BIST100 endeksi, 22 Mayıs 2020 günü seansını 103.024 puandan tamamladı. TCMB gösterge niteliğindeki ABD Doları Satış kuru 6.80 TL. Euro  ise 7. 42 TL.den haftayı tamamlamıştır. Brend Petrol fiyatı: 35.25.-Usd'dan, Altın Fiyatları ise;  Gram altın 381.- TL den, Çeyrek Altın  614.- TL.den  Ons fiyatı ise 1.735.- Usd' den  işlem görmektedir.

 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını saat 19.19 da coşkuyla kutladık.

 

Hayat yaşamayı, vefa hatırlamayı, dostluk paylaşmayı, özel günler ise hatırlamayı bilenler için vardır. Ramazan Bayramınız Kutlu olsun.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.