Rıdvan Eşin
Esnaf Odaları Birliği
Belgin Sarı
Köşe Yazarı
Belgin Sarı
 

Güzellik değişir mi?

Güzellik deyince aklımıza ne geliyor, kime güzel diyoruz ve güzellik nedir? Bu soruların cevabı asırlar boyunca, toplumlar, kültürler boyunca değişiklik göstermiştir. Herkes kendine göre güzellik tanımı yapar.Kimine göre içten bir gülümseme, kimine göre bir çift ela göz, kimine göre yanında rahat hissettiği kimse,kimine göre gönlü yüce kimse güzeldir. Göreceli olarak bakan göze göre güzellik değişkenlik göstermiştir. Güzel ahlak, gönül güzelliği ise giyilen en güzel giysidir. Herkes maddi manevi çevresinde güzel olanı görmek ister. Oturduğu evden dinlediği müziğe kadar güzel olanı tercih  eder.En çok istenilen arzu edilen kıskanılan özellik olmuştur güzellik.Güç,güven,referans,başarıyı getirdiği düşünülmüştür. Tarihte ilk güzellik yarışmasından sonra kıskançlıklardan kaynaklı savaşlar başlamıştır mesela. Yaşayan geçmişimizde de gördüğümüz  çevremizdekilere saygı duymak,sana  yapılmasını istemediğini başkasına yapmamak,hak yememek ve sınırlarına saygı duymak,ruh gönül kalp güzellikleri çok kıymetli özelliklerdir.Bu özellikler kadar özsaygı da çok çok önemlidir.Bedenine iyi bakmak,saygı göstermek,zamanın kıymetini bilip güzelliği korumak çocuk yaşlardan itibaren  bireylere kazandırılmalıdır. Güzellik zamanla değişir ve toplumdan topluma farklılık gösterir elbette.İnsan kendini olduğu gibi sevip,mutlu sağlıklı ve huzurlu hissedebiliyorsa özsaygısı çevresindeki başta çocukları ailesi ve tüm topluma olumlu olarak dönüş yapacaktır. Güzelliği korumak bedenine saygı duymaktır.Ufak dokunuşlarla güzelliğimize güzellik katacak uygulamalarda buluşmak üzere...
Ekleme Tarihi: 29 Nisan 2020 - Çarşamba

Güzellik değişir mi?

Güzellik deyince aklımıza ne geliyor, kime güzel diyoruz ve güzellik nedir? Bu soruların cevabı asırlar boyunca, toplumlar, kültürler boyunca değişiklik göstermiştir.

Herkes kendine göre güzellik tanımı yapar.Kimine göre içten bir gülümseme, kimine göre bir çift ela göz, kimine göre yanında rahat hissettiği kimse,kimine göre gönlü yüce kimse güzeldir. Göreceli olarak bakan göze göre güzellik değişkenlik göstermiştir. Güzel ahlak, gönül güzelliği ise giyilen en güzel giysidir.

Herkes maddi manevi çevresinde güzel olanı görmek ister. Oturduğu evden dinlediği müziğe kadar güzel olanı tercih  eder.En çok istenilen arzu edilen kıskanılan özellik olmuştur güzellik.Güç,güven,referans,başarıyı getirdiği düşünülmüştür. Tarihte ilk güzellik yarışmasından sonra kıskançlıklardan kaynaklı savaşlar başlamıştır mesela.

Yaşayan geçmişimizde de gördüğümüz  çevremizdekilere saygı duymak,sana  yapılmasını istemediğini başkasına yapmamak,hak yememek ve sınırlarına saygı duymak,ruh gönül kalp güzellikleri çok kıymetli özelliklerdir.Bu özellikler kadar özsaygı da çok çok önemlidir.Bedenine iyi bakmak,saygı göstermek,zamanın kıymetini bilip güzelliği korumak çocuk yaşlardan itibaren  bireylere kazandırılmalıdır.

Güzellik zamanla değişir ve toplumdan topluma farklılık gösterir elbette.İnsan kendini olduğu gibi sevip,mutlu sağlıklı ve huzurlu hissedebiliyorsa özsaygısı çevresindeki başta çocukları ailesi ve tüm topluma olumlu olarak dönüş yapacaktır.

Güzelliği korumak bedenine saygı duymaktır.Ufak dokunuşlarla güzelliğimize güzellik katacak uygulamalarda buluşmak üzere...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.