Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Cengiz Ayözen
Köşe Yazarı
Cengiz Ayözen
 

Arabuluculuk

ggg Kanunda ki tanımı ile sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde menfaat temelli çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımı ile ve kamu hizmeti olarak yürütülen ihtiyari olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir. İşin güzel tarafı şudur, ARABULUCULUK CEZA ve BOŞANMA GİBİ KAMU YETKİSİ GEREKENLER HARİÇ, hukukta tüm uyuşmazlıklarda kullanılabilir. Taraflar süreci başlatmak, devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda serbesttirler. Anlaşmaya karar verirler ise anlaşmanın kapsamını da uyuşmazlık tarafları belirler. Toplantılarda GİZLİLİK İLKESİ uygulanır. Toplantıya sunulan beyan ve belgelerin kullanılması yasaktır. Bu nedenle hak kaybına sebebiyet vermez. Sürecin başlamasından son tutanağın düzenleneceği tarihe kadar geçen sürenin, ZAMANAŞIMI ve HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRELERİN hesaplanmasında dikkate alınmaması yani SÜRELERİN DURMASI çok önemlidir. Bu süreç temel ilkeler ve etik kurallar gözetilerek yapılandırılmış ESNEK BİR SÜREÇTİR. HIZLIDIR. Tarafların istekleri dikkate alınır. Uzakta olan yada mazereti bulunan açısından TELEKONFERANS YÖNTEMİ uygulanabilir. SAĞLIKLI İLETİŞİM İÇERİR. Uyuşmazlık taraflarının, arabulucu yardımıyla ürettikleri çeşitli seçeneklerden her iki tarafın çıkarlarının olabildiğince dengelendiği. orta noktada buluşulabilen çözüm seçeneklerini seçmek suretiyle gerçekleştirecekleri ANLAŞMA UYGULANABİLİR olur. Anlaşılan hususlar hakkında taraflarca dava açılamayacağından UYUŞMAZLIK TÜM YÖNLERİ İLE SONA ERER. Böylece uzun süren yargılama ve yargılamaların sebep olacağı maddi ve manevi külfete maruz kalmadan arabuluculuk yoluyla uyuşmazlık kısa sürede sonuçlanır. ARABULUCULUK ANLAŞMA BELGESİ tüm tarafların imzalaması halinde İLAM NİTELİĞİNDEDİR. Yani mahkeme kararı gücündedir. KISACASI ARABULUCULUK EKONOMİK, HIZLI, GİZLİ, Ve GÖNÜLLÜ ÇÖZÜMDÜR. Etkindir, ortak çözüm içerir. Anlaşma Mahkeme Kararı yerine geçer. Uyuşmazlıklar arabuluculuk sürecinde rahat bir ortamda açıkça konuşulur, konuşulan herşey gizli tutulur. Tarafların bulacağı çözümde ilişkilerde sürdürülebilir. Arabulucuya başvursanız dahi mahkemeye gitme hakkınızı kaybetmezsiniz. Arabulucunuzu kendiniz seçebilirsiniz. AMAÇ DOSTANE ÇÖZÜMDÜR. Avukat Arabulucu Cengiz Ayözen
Ekleme Tarihi: 06 Ocak 2021 - Çarşamba

Arabuluculuk

Kanunda ki tanımı ile sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getiren, onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlamak için aralarında iletişim sürecinin kurulmasını gerçekleştiren, tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması halinde menfaat temelli çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımı ile ve kamu hizmeti olarak yürütülen ihtiyari olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

İşin güzel tarafı şudur, ARABULUCULUK CEZA ve BOŞANMA GİBİ KAMU YETKİSİ GEREKENLER HARİÇ, hukukta tüm uyuşmazlıklarda kullanılabilir.

Taraflar süreci başlatmak, devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda serbesttirler. Anlaşmaya karar verirler ise anlaşmanın kapsamını da uyuşmazlık tarafları belirler.

Toplantılarda GİZLİLİK İLKESİ uygulanır. Toplantıya sunulan beyan ve belgelerin kullanılması yasaktır. Bu nedenle hak kaybına sebebiyet vermez.

Sürecin başlamasından son tutanağın düzenleneceği tarihe kadar geçen sürenin, ZAMANAŞIMI ve HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRELERİN hesaplanmasında dikkate alınmaması yani SÜRELERİN DURMASI çok önemlidir.

Bu süreç temel ilkeler ve etik kurallar gözetilerek yapılandırılmış ESNEK BİR SÜREÇTİR.

HIZLIDIR.

Tarafların istekleri dikkate alınır. Uzakta olan yada mazereti bulunan açısından TELEKONFERANS YÖNTEMİ uygulanabilir.

SAĞLIKLI İLETİŞİM İÇERİR.

Uyuşmazlık taraflarının, arabulucu yardımıyla ürettikleri çeşitli seçeneklerden her iki tarafın çıkarlarının olabildiğince dengelendiği. orta noktada buluşulabilen çözüm seçeneklerini seçmek suretiyle gerçekleştirecekleri ANLAŞMA UYGULANABİLİR olur.

Anlaşılan hususlar hakkında taraflarca dava açılamayacağından UYUŞMAZLIK TÜM YÖNLERİ İLE SONA ERER. Böylece uzun süren yargılama ve yargılamaların sebep olacağı maddi ve manevi külfete maruz kalmadan arabuluculuk yoluyla uyuşmazlık kısa sürede sonuçlanır.

ARABULUCULUK ANLAŞMA BELGESİ tüm tarafların imzalaması halinde İLAM NİTELİĞİNDEDİR. Yani mahkeme kararı gücündedir.

KISACASI

ARABULUCULUK EKONOMİK, HIZLI, GİZLİ, Ve GÖNÜLLÜ ÇÖZÜMDÜR. Etkindir, ortak çözüm içerir. Anlaşma Mahkeme Kararı yerine geçer. Uyuşmazlıklar arabuluculuk sürecinde rahat bir ortamda açıkça konuşulur, konuşulan herşey gizli tutulur. Tarafların bulacağı çözümde ilişkilerde sürdürülebilir. Arabulucuya başvursanız dahi mahkemeye gitme hakkınızı kaybetmezsiniz. Arabulucunuzu kendiniz seçebilirsiniz. AMAÇ DOSTANE ÇÖZÜMDÜR.

Avukat Arabulucu Cengiz Ayözen

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.