Rıdvan Eşin
Esnaf Odaları Bidliği
Rıdvan Eşin

Efeler’de ‘Satranç Dostu’ okullar belgelerine kavuştu

EĞİTİM (İHA) - İhlas Haber Ajansı | 09.05.2024 - 10:30, Güncelleme: 09.05.2024 - 17:11 5582 kez okundu.
 

Efeler’de ‘Satranç Dostu’ okullar belgelerine kavuştu

Aydın’ın Efeler ilçesinde bu yıl kez hayata geçirilen “Satranç Dostu Okul” projesi çerçevesindeki 4 okul, ‘Satranç Dostu Okul’ bayrak ve belgesini almaya hak kazandı.

EFELER - Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin satranç tutkusunu ve becerilerini geliştirmek amacıyla bu yıl ilk defa hayata geçirdiği “Satranç Dostu Okul” projesiyle dikkat çekiyor. Öğrencilerin satrançla tanışmasını sağlamak ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunma hedefiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde belirlenen ölçütleri karşılayan 4 okul “Satranç Dostu Okul” bayrağı ve belgesini almaya hak kazandı. Bu belgeye sahip olan okulların, veliler tarafından tercih edilme önceliği artıracağını ve okulların da değeri ile birlikte tercih edilirliğini yükselteceğini ifade eden Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, “Satranç Dostu Okul” projesine yönelik olarak yaptığı açıklamada “Ülkemiz ve ilimiz genelinde ilk defa Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiğimiz "Satranç Dostu Okul" projesi, öğrencilerimizin satranç farkındalığını artırmak ve okullarımızı satranç etkinliklerine teşvik ederek bireyin çok yönlü gelişimine katkı sağlamak düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. "Satranç Dostu Okul" projemizle attığımız bu yeni tohumlar sayesinde satranç oyununun genç zihinlerde kök salmasını ve yeni dönemde uygulanması planlanan "Bütüncül Eğitim Felsefesine" uygun gerek bireyin çok yönlü gelişimi gerekse akademik başarısının arttırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından projede belirlenen ölçütleri karşılayan okullarımıza “Satranç Dostu Okul" bayrağı ve belgesi verilmesi planlanmıştır. Şu ana kadar “Satranç Dostu Okul" bayrağı ve belgesini almaya dört okulumuz hak kazanmıştır. Bu bayrağa ve belgeye sahip olan okullarımız “Satranç Dostu Okul" kapsamına girdikleri için velilerimiz tarafından da tercih edilecektir. Okullarımızın tercih edilme önceliği velilerimiz tarafından artacaktır. Satranç sadece bir oyun değil aynı zamanda bir stratejik zeka gelişim aracı olarak tanımlanabilir. Buna göre öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimleri ile birlikte odaklanma, konsantrasyon, sorun çözme ve hızlı düşünme gibi becerilerinin gelişimi ayrıca planlı hareket etme, kurallara uyma ve disiplin gibi değerleri öğrenmesinin de gelecekte karşılaşmaları muhtemel problem durumları karşısında çözüm yolları üretmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir" ifadelerine yer verdi.
Aydın’ın Efeler ilçesinde bu yıl kez hayata geçirilen “Satranç Dostu Okul” projesi çerçevesindeki 4 okul, ‘Satranç Dostu Okul’ bayrak ve belgesini almaya hak kazandı.

EFELER - Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin satranç tutkusunu ve becerilerini geliştirmek amacıyla bu yıl ilk defa hayata geçirdiği “ Satranç Dostu Okul” projesiyle dikkat çekiyor. Öğrencilerin satrançla tanışmasını sağlamak ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunma hedefiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde belirlenen ölçütleri karşılayan 4 okul “ Satranç Dostu Okul” bayrağı ve belgesini almaya hak kazandı.

Bu belgeye sahip olan okulların, veliler tarafından tercih edilme önceliği artıracağını ve okulların da değeri ile birlikte tercih edilirliğini yükselteceğini ifade eden Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürü Hakan Özcan, “ Satranç Dostu Okul” projesine yönelik olarak yaptığı açıklamada “Ülkemiz ve ilimiz genelinde ilk defa Efeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında hayata geçirdiğimiz " Satranç Dostu Okul" projesi, öğrencilerimizin satranç farkındalığını artırmak ve okullarımızı satranç etkinliklerine teşvik ederek bireyin çok yönlü gelişimine katkı sağlamak düşüncesiyle ortaya çıkmıştır. " Satranç Dostu Okul" projemizle attığımız bu yeni tohumlar sayesinde satranç oyununun genç zihinlerde kök salmasını ve yeni dönemde uygulanması planlanan "Bütüncül Eğitim Felsefesine" uygun gerek bireyin çok yönlü gelişimi gerekse akademik başarısının arttırılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından projede belirlenen ölçütleri karşılayan okullarımıza “ Satranç Dostu Okul" bayrağı ve belgesi verilmesi planlanmıştır. Şu ana kadar “ Satranç Dostu Okul" bayrağı ve belgesini almaya dört okulumuz hak kazanmıştır. Bu bayrağa ve belgeye sahip olan okullarımız “ Satranç Dostu Okul" kapsamına girdikleri için velilerimiz tarafından da tercih edilecektir. Okullarımızın tercih edilme önceliği velilerimiz tarafından artacaktır. Satranç sadece bir oyun değil aynı zamanda bir stratejik zeka gelişim aracı olarak tanımlanabilir. Buna göre öğrencilerimizin kişisel ve sosyal gelişimleri ile birlikte odaklanma, konsantrasyon, sorun çözme ve hızlı düşünme gibi becerilerinin gelişimi ayrıca planlı hareket etme, kurallara uyma ve disiplin gibi değerleri öğrenmesinin de gelecekte karşılaşmaları muhtemel problem durumları karşısında çözüm yolları üretmesine önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir" ifadelerine yer verdi.

Aydın HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.