Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
() - | Haber Girişi: 18.08.2018 - 15:25, Güncelleme: 01.12.2020 - 14:50

Acele JES kamulaştırması TBMM’de

 

Acele JES kamulaştırması TBMM’de

İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin soru önergesi verdi, aydınlatılmasını istedi
AYDIN- İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın Buharkent’te kurulması planlanan Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımının hızlandırılması için acele kamulaştırma öngören 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nı meclis gündemine taşıdı. Sezgin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, söz konusu kamulaştırmaya konu olan J-559/E numaralı jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular işletme ruhsatının hangi kişi ya da kuruma, ne zaman verildiğinin açıklanmasını istedi. Sezgin, ayrıca, söz konusu ruhsata ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun ne zaman, hangi kurum tarafından hazırlandığının ve bu rapora göre yatırımın insan sağlığı, çevre, tarımsal üretim, hayvancılık ve doğal kaynaklar üzerindeki olası zararlarının neler olabileceğinin de açıklanmasını talep etti. Aydın Milletvekili Sezgin, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’na göre acele kamulaştırma için kamu yararı gözetilmesi gerektiğini vurgulayarak, 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında yapılan acele kamulaştırma işlemindeki kamu yararının ne olduğu konusunda da yanıt istedi. Enerji Bakanlığı tarafından yanıtlanmak üzere hazırlanan soru önergesinde Aydın Adnan Sezgin, “Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2016 yılında hazırladığı Aydın İli 2016 Yılı Çevre Durum Raporu’na göre Aydın’da toprak kirliliğinin en önemli ikinci nedeni JES akışkanlarıdır. Ayrıca JES’ler, havaya yoğuşmayan gazlar salarak Aydın’da hava kirliliğine ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak Aydın, Türkiye’de yaz dönemi kükürt dioksit hava kirliliğinin en yüksek olduğu ikinci il konumundadır. Türkiye’de kansere bağlı ölümler 2010-2013 döneminde 18 iken, bu sayı Aydın’da 42 olarak gerçekleşmiştir. Son yıllarda farkın daha da açıldığı söylenebilir” ifadelerini kullanarak, Türkiye’deki toplam JES’lerin yüzde 58’i Aydın’da iken, yeni bir JES’in, acele kamulaştırma yolu izlenerek yapılmasındaki kamu yararının nasıl açıklanabileceğini de sorularına ekledi. 14 Ağustos 2018 tarihli ve 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda, bazı taşınmazların Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verilmişti. Kararda, söz konusu taşınmazların Aydın ili sınırları içinde yer alan J-559/E numaralı jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular işletme ruhsatı sahasındaki faaliyetler kapsamında yapılacak yatırımların devamı, termin planının aksamaması, üretim kuyuları açılması ile kuyulardan elde edilecek akışkanı taşıyacak boru hatlarının inşası amacıyla kamulaştırılacağı belirtilmişti.
İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin soru önergesi verdi, aydınlatılmasını istedi

AYDIN- İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Aydın Buharkent’te kurulması planlanan Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımının hızlandırılması için acele kamulaştırma öngören 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nı meclis gündemine taşıdı.

Sezgin, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergede, söz konusu kamulaştırmaya konu olan J-559/E numaralı jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular işletme ruhsatının hangi kişi ya da kuruma, ne zaman verildiğinin açıklanmasını istedi. Sezgin, ayrıca, söz konusu ruhsata ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporu’nun ne zaman, hangi kurum tarafından hazırlandığının ve bu rapora göre yatırımın insan sağlığı, çevre, tarımsal üretim, hayvancılık ve doğal kaynaklar üzerindeki olası zararlarının neler olabileceğinin de açıklanmasını talep etti.

Aydın Milletvekili Sezgin, 2942 Sayılı Kamulaştırma Kanunu’na göre acele kamulaştırma için kamu yararı gözetilmesi gerektiğini vurgulayarak, 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında yapılan acele kamulaştırma işlemindeki kamu yararının ne olduğu konusunda da yanıt istedi.

Enerji Bakanlığı tarafından yanıtlanmak üzere hazırlanan soru önergesinde Aydın Adnan Sezgin, “Aydın Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 2016 yılında hazırladığı Aydın İli 2016 Yılı Çevre Durum Raporu’na göre Aydın’da toprak kirliliğinin en önemli ikinci nedeni JES akışkanlarıdır. Ayrıca JES’ler, havaya yoğuşmayan gazlar salarak Aydın’da hava kirliliğine ve kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun sonucu olarak Aydın, Türkiye’de yaz dönemi kükürt dioksit hava kirliliğinin en yüksek olduğu ikinci il konumundadır. Türkiye’de kansere bağlı ölümler 2010-2013 döneminde 18 iken, bu sayı Aydın’da 42 olarak gerçekleşmiştir. Son yıllarda farkın daha da açıldığı söylenebilir” ifadelerini kullanarak, Türkiye’deki toplam JES’lerin yüzde 58’i Aydın’da iken, yeni bir JES’in, acele kamulaştırma yolu izlenerek yapılmasındaki kamu yararının nasıl açıklanabileceğini de sorularına ekledi.

14 Ağustos 2018 tarihli ve 27 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda, bazı taşınmazların Aydın Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verilmişti. Kararda, söz konusu taşınmazların Aydın ili sınırları içinde yer alan J-559/E numaralı jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sular işletme ruhsatı sahasındaki faaliyetler kapsamında yapılacak yatırımların devamı, termin planının aksamaması, üretim kuyuları açılması ile kuyulardan elde edilecek akışkanı taşıyacak boru hatlarının inşası amacıyla kamulaştırılacağı belirtilmişti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.