Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Mine Odabaşı
Köşe Yazarı
Mine Odabaşı
 

Prim iadesi nedir? Kimler alabilir?

ggg Emekli olmayacağım, SGK primlerin iadesini alabilir miyim? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaş şartını doldurmasına rağmen emeklilik hakkını elde edemeyen vatandaşların kuruma ödediği primleri geri alabilirler. Prim geri ödemesi yaşlılık toptan ödemesi olarak isimlendirilir. Sigortalı vatandaşların vefat etmesi halinde hak sahibi konumundaki kanuni mirasçıları devreye girerek parayı alabilirler. Kanuni mirasçıların prim iadesini alması için SGK tarafından dul ve yetim maaşının bağlanmamış olması gerekir. PRİM İADESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR? Prim iadesi almak için kişilerin belirlenen şartlara uygun olması gerekir. 4A (SSK) kapsamında sigortalı olarak bir işte çalışmamak veya 4B (BAĞ-KUR) bünyesinde kendi işini yürütmemek gereklidir. BAĞ-KUR'luların iş yerini kapatmış ya da devretmiş olması önemlidir. Normal şartlarda emeklilik için geçerli olan; yaş, prim ödemesi ve sigortalılık süresinden en az 2 tanesinin tamamlanmış olması şarttır. Erkeklerin 25 yıllık; kadınların 20 yıllık hizmet süresini doldurması gerekir. Aynı zamanda erkekler için 60; kadınlar için 58 yaş emeklilik için önemlidir. Toptan ödemenin değerlendirilmesinde 2008 tarihi büyük önem taşır. 4A (SSK) sigorta kolu için 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primleri; 2008 yılından sonra ise sadece işçi primleri geri alınabilir. 4B (BAĞ-KUR) sigorta kolu için tarih ayrımı yapmadan tüm primler geri verilmektedir. Genel Sağlık Sigortası için ödenen primler, doğum borçlanması, askerlik borçlanması veya yurt dışı borçlanması için yapılan prim ödemeleri iade edilmez. PRİM İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? Prim iadesi alabilmek için kişilerin başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden iletmesi gerekir. Kişilerin ikamet adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezlerine dilekçe ile başvurularını iletmesi mümkündür. Kurumun yapılan başvuruyu incelemesinin ardından belirlenen şartlara uygun olan kişilere prim ödemelerinin iadesi yapılır.
Ekleme Tarihi: 04 Ocak 2021 - Pazartesi

Prim iadesi nedir? Kimler alabilir?

Emekli olmayacağım, SGK primlerin iadesini alabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaş şartını doldurmasına rağmen emeklilik hakkını elde edemeyen vatandaşların kuruma ödediği primleri geri alabilirler.

Prim geri ödemesi yaşlılık toptan ödemesi olarak isimlendirilir.

Sigortalı vatandaşların vefat etmesi halinde hak sahibi konumundaki kanuni mirasçıları devreye girerek parayı alabilirler. Kanuni mirasçıların prim iadesini alması için SGK tarafından dul ve yetim maaşının bağlanmamış olması gerekir.

PRİM İADESİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Prim iadesi almak için kişilerin belirlenen şartlara uygun olması gerekir.

4A (SSK) kapsamında sigortalı olarak bir işte çalışmamak veya 4B (BAĞ-KUR) bünyesinde kendi işini yürütmemek gereklidir. BAĞ-KUR'luların iş yerini kapatmış ya da devretmiş olması önemlidir.

Normal şartlarda emeklilik için geçerli olan; yaş, prim ödemesi ve sigortalılık süresinden en az 2 tanesinin tamamlanmış olması şarttır. Erkeklerin 25 yıllık; kadınların 20 yıllık hizmet süresini doldurması gerekir. Aynı zamanda erkekler için 60; kadınlar için 58 yaş emeklilik için önemlidir.

Toptan ödemenin değerlendirilmesinde 2008 tarihi büyük önem taşır. 4A (SSK) sigorta kolu için 2008 yılından önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primleri; 2008 yılından sonra ise sadece işçi primleri geri alınabilir.

4B (BAĞ-KUR) sigorta kolu için tarih ayrımı yapmadan tüm primler geri verilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası için ödenen primler, doğum borçlanması, askerlik borçlanması veya yurt dışı borçlanması için yapılan prim ödemeleri iade edilmez.

PRİM İADESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Prim iadesi alabilmek için kişilerin başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden iletmesi gerekir. Kişilerin ikamet adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezlerine dilekçe ile başvurularını iletmesi mümkündür. Kurumun yapılan başvuruyu incelemesinin ardından belirlenen şartlara uygun olan kişilere prim ödemelerinin iadesi yapılır.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Gönül Dereli
(04.01.2021 14:30 - #72133)
Güzel bir yazı olmuş
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.