Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
SİYASET (YUG) - Haber Merkezi | Haber Girişi: 29.04.2021 - 12:11, Güncelleme: 29.04.2021 - 12:11

Karae: Sağlık Çalışanlarının Değeri Alkışla Değil!

 

Karae: Sağlık Çalışanlarının Değeri Alkışla Değil!

Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden, “19 günlük kısıtlama ve sağlık çalışanların mağduriyetinin giderilmesi yönünde bir paylaşımda bulundu”
Başkan Karaer paylaşımında, “19 günlük kısıtlamalar ülkemizin daha sağlıklı günlere geçebilmesi için atılmış büyük bir adımdır.Bu kısıtlamaların sağlık camiasının iş yükünü bir nebze azaltacağı aşikârdır. Ancak bununla birlikte bu kısıtlamalar sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için bazı zorlukları da beraberinde getirecektir. 1-Ulaşım!! Daha önceki kısıtlamalarda toplu ulaşım seferlerinin iptali sebebiyle sağlık ve sosyal hizmet çalışanı arkadaşlarımız iş yerlerine ulaşmakta sıkıntı çekmişlerdi. 19 günlük kısıtlamada çalışanların mağduriyet yaşamaması için İl Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler ve sosyal hizmet yatılı kuruluşlarının kendi içlerinde veya belediyelerle irtibata geçerek çözüm bulması gerekmektedir. 2- Kreş!!! Ebeveynlerin her ikisinin de sağlık çalışanı olması ya da diğer eşin de izin ve esnek çalışmadan faydalanamayan bir iş kolunda görevli olanlar için; kaymakamlıklarca belirlenmek üzere her ilçede bir kreşin açık tutulması veya ebeveynlerden birinin idari izinli sayılması gerekmektedir. 3- Sosyal yaşamda kısıtlılık!!! 1 yılı aşkındır fedakârca çalışan sağlık sosyal hizmet çalışanlarının sokağa çıkma kısıtlamasından çocukları ile birlikte muaf tutulmasının psikolojik etkileri mutlaka değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir sağlık hizmetinin sağlıklı bir beden ve ruh sağlığına sahip sağlıkçılar ile sağlanabileceği unutulmamalı, sağlık camiasının sokağa çıkma kısıtlamasından ailesi ile birlikte muaf tutulması sağlanmalıdır. 4- çalışma sistemi!!! Sosyal hizmet yatılı kuruluşlarda hiç bir faydası görülmeyen, personele ve ailesine zorluktan başka bir yarar sağlamayan kapalı vardiya sistemine geçirilmemelidir. 5- Esnek mesai !!! Sağlık ve sosyal hizmet kuruluşlarında esnek mesaiye geçebilecek birimler ile devamlılık arz eden birimler esnek mesai den adaletli bir şekilde faydalandırılmalı yöneticiler bu konuda çalışma yapmalı esnek mesai yok deyip işin kolayına kaçmamalıdır. Ayrıca cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlandırmalarına %10-20 oranında zam gelmiştir. Bu dağıtılabilir döner sermaye oranına aynı oranda fark oluşturmakta, minicik de olsa bir iyileştirme getirmekle birlikte, asıl vahamet içeren kısmı; malzemeyi kullanan ve işlemi yapanın "kullanılan malzeme ve yapılan işlem" kadar değer görmeyişidir. Temennimiz o yöndedir ki; verilen savaşta, içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte, en ön safta yer alan "SAĞLIK ÇALIŞANLARININ" değerinin "alkışla", "hakkınız ödenmez" ile değil de, hakkaniyetli ve adil bir döner sermaye sistemi ve Seyyanen zam ile teslim edilmesidir” ifadelerini yer verdi.
Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden, “19 günlük kısıtlama ve sağlık çalışanların mağduriyetinin giderilmesi yönünde bir paylaşımda bulundu”

Başkan Karaer paylaşımında, “19 günlük kısıtlamalar ülkemizin daha sağlıklı günlere geçebilmesi için atılmış büyük bir adımdır.Bu kısıtlamaların sağlık camiasının iş yükünü bir nebze azaltacağı aşikârdır. Ancak bununla birlikte bu kısıtlamalar sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için bazı zorlukları da beraberinde getirecektir.

1-Ulaşım!!

Daha önceki kısıtlamalarda toplu ulaşım seferlerinin iptali sebebiyle sağlık ve sosyal hizmet çalışanı arkadaşlarımız iş yerlerine ulaşmakta sıkıntı çekmişlerdi. 19 günlük kısıtlamada çalışanların mağduriyet yaşamaması için İl Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler ve sosyal hizmet yatılı kuruluşlarının kendi içlerinde veya belediyelerle irtibata geçerek çözüm bulması gerekmektedir.

2- Kreş!!!

Ebeveynlerin her ikisinin de sağlık çalışanı olması ya da diğer eşin de izin ve esnek çalışmadan faydalanamayan bir iş kolunda görevli olanlar için; kaymakamlıklarca belirlenmek üzere her ilçede bir kreşin açık tutulması veya ebeveynlerden birinin idari izinli sayılması gerekmektedir.

3- Sosyal yaşamda kısıtlılık!!!

1 yılı aşkındır fedakârca çalışan sağlık sosyal hizmet çalışanlarının sokağa çıkma kısıtlamasından çocukları ile birlikte muaf tutulmasının psikolojik etkileri mutlaka değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir sağlık hizmetinin sağlıklı bir beden ve ruh sağlığına sahip sağlıkçılar ile sağlanabileceği unutulmamalı, sağlık camiasının sokağa çıkma kısıtlamasından ailesi ile birlikte muaf tutulması sağlanmalıdır.

4- çalışma sistemi!!!

Sosyal hizmet yatılı kuruluşlarda hiç bir faydası görülmeyen, personele ve ailesine zorluktan başka bir yarar sağlamayan kapalı vardiya sistemine geçirilmemelidir.

5- Esnek mesai !!!

Sağlık ve sosyal hizmet kuruluşlarında esnek mesaiye geçebilecek birimler ile devamlılık arz eden birimler esnek mesai den adaletli bir şekilde faydalandırılmalı yöneticiler bu konuda çalışma yapmalı esnek mesai yok deyip işin kolayına kaçmamalıdır.

Ayrıca cumhurbaşkanımızın açıklamalarıyla SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) fiyatlandırmalarına %10-20 oranında zam gelmiştir. Bu dağıtılabilir döner sermaye oranına aynı oranda fark oluşturmakta, minicik de olsa bir iyileştirme getirmekle birlikte, asıl vahamet içeren kısmı; malzemeyi kullanan ve işlemi yapanın "kullanılan malzeme ve yapılan işlem" kadar değer görmeyişidir.

Temennimiz o yöndedir ki; verilen savaşta, içinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte, en ön safta yer alan "SAĞLIK ÇALIŞANLARININ" değerinin "alkışla", "hakkınız ödenmez" ile değil de, hakkaniyetli ve adil bir döner sermaye sistemi ve Seyyanen zam ile teslim edilmesidir” ifadelerini yer verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.