Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
() - | Haber Girişi: 30.06.2018 - 17:25, Güncelleme: 01.12.2020 - 14:50

Çokay: Sınavdan söz etmeden dinlenin

 

Çokay: Sınavdan söz etmeden dinlenin

Danışman Çokay’dan öğrencilere uyarı: Sınavdan söz etmeden dinlenin.
AYDIN- Bugün Türkiye genelinde ilk defa gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrası Aydın Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü, Türk Psikolojik Danışma Derneği Aydın Şube Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Süleyman Çokay, ilk oturumu değerlendirdi. Sınavda en büyük sıkıntının zaman sıkıntısı olduğunu ifade eden Çokay, “Sınavdan çıkan öğrencilerimiz sınavla ilgili konuşmasın. Yarınki sınavın önemi daha büyük. En iyi şekilde dinlenip yarınki sınava hazırlansın” dedi. Sınavın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Çokay, “Bugünkü sınav Milli Savunma Üniversitesi’nin eski adıyla Harp Okulları sınavında sorulan sorularla büyük benzerlik gösterdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türkçe soruları paragraftı. Özellikle öğrenciler uzun paragraf sorularında çok zaman kaybettiler. Sayısal öğrenciler zamanı yetiştirmede sıkıntı yaşadılar. Çünkü Türkçe paragraf soruları çok uzun olduğu için sosyal testine zaman kalmadı” dedi. Matematik testinin de geçen yıllarda sınavda sorulan matematik sorularından farklı olduğunu kaydeden Çokay, “Anlamaya ve yoruma dayalı sorulardı. Bu anlamda da YÖK Başkanı sınavdan önce bahsetmişti. Matematik testinin dışında sorular söz konusuydu. Büyük bir öğrenci çoğunluğu matematik testindeki bu sorularda zorlandı. Sosyal testinde özellikle din kültürü ve tarihte bilgi içerikli sorular söz konusuydu. Fen bilgisi geçen yıllarda olduğu gibi orta seviyede hatta kolay denilebilecek seviyedeydi” diye konuştu. “Önemli olan 2. sınav” Sınavdan çıkan öğrencilerin sınav konuşmamasını ve yarın için dinlenmesini tavsiye eden Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Çokay, “Öğrencilerimizin bugün biraz dinlendikten sonra yarınki sınav için hazırlıklı olması lazım. Unutulmamalıdır ki yarınki sınavda, sınavın etkisi yüzde 60’tır. Aslolan yarınki sınavdır. O yüzden bugünkü sınavı ve sınavla ilgili konuşmayı noktalayıp yarınki sınava konsantre olsunlar” ifadelerine yer verdi.
Danışman Çokay’dan öğrencilere uyarı: Sınavdan söz etmeden dinlenin.

AYDIN- Bugün Türkiye genelinde ilk defa gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrası Aydın Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü, Türk Psikolojik Danışma Derneği Aydın Şube Başkanı Uzman Psikolojik Danışman Süleyman Çokay, ilk oturumu değerlendirdi.

Sınavda en büyük sıkıntının zaman sıkıntısı olduğunu ifade eden Çokay, “Sınavdan çıkan öğrencilerimiz sınavla ilgili konuşmasın. Yarınki sınavın önemi daha büyük. En iyi şekilde dinlenip yarınki sınava hazırlansın” dedi.

Sınavın ardından konuyla ilgili açıklama yapan Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Çokay, “Bugünkü sınav Milli Savunma Üniversitesi’nin eski adıyla Harp Okulları sınavında sorulan sorularla büyük benzerlik gösterdi. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Türkçe soruları paragraftı. Özellikle öğrenciler uzun paragraf sorularında çok zaman kaybettiler. Sayısal öğrenciler zamanı yetiştirmede sıkıntı yaşadılar. Çünkü Türkçe paragraf soruları çok uzun olduğu için sosyal testine zaman kalmadı” dedi.

Matematik testinin de geçen yıllarda sınavda sorulan matematik sorularından farklı olduğunu kaydeden Çokay, “Anlamaya ve yoruma dayalı sorulardı. Bu anlamda da YÖK Başkanı sınavdan önce bahsetmişti. Matematik testinin dışında sorular söz konusuydu. Büyük bir öğrenci çoğunluğu matematik testindeki bu sorularda zorlandı. Sosyal testinde özellikle din kültürü ve tarihte bilgi içerikli sorular söz konusuydu. Fen bilgisi geçen yıllarda olduğu gibi orta seviyede hatta kolay denilebilecek seviyedeydi” diye konuştu.

“Önemli olan 2. sınav”

Sınavdan çıkan öğrencilerin sınav konuşmamasını ve yarın için dinlenmesini tavsiye eden Özel Kavaklı Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Çokay, “Öğrencilerimizin bugün biraz dinlendikten sonra yarınki sınav için hazırlıklı olması lazım. Unutulmamalıdır ki yarınki sınavda, sınavın etkisi yüzde 60’tır. Aslolan yarınki sınavdır. O yüzden bugünkü sınavı ve sınavla ilgili konuşmayı noktalayıp yarınki sınava konsantre olsunlar” ifadelerine yer verdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.