Yeni Ufuk Gazetesi
Rıdvan Eşin
GÜNCEL (YUG) - Haber Merkezi | Haber Girişi: 19.04.2021 - 11:12, Güncelleme: 19.04.2021 - 11:12

Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın

 

Aşı Olanlara Kısıtlamalardan Muafiyet Tanınsın

Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş pandemi nedeniyle aşı olanlara kısıtlamalardan muafiyet tanınması gerektiğini söyledi.
DİDEM - Başkan Erbaş yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşı çalışmalarında kayda değer ilerleme sağlamış ülkeler her iki doz aşısını yaptıranlara kısıtlamaları kaldırmayı düşünüyor. Ülkemizde de benzer uygulamanın yapılması aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır. Bu konu hakkındaki görüşlerimizi aşağıdaki şekli ile, ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bir yazı ile bildirdik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığına İçişleri Bakanlığının 14 Nisan 2021 tarihli genelgesi ile 65 yaş üstü vatandaşlara hafta içi 10:00 – 14:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir. Bilindiği üzere aşı çalışmalarında öncelik tanınan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın % 77’si aşısını yaptırmış, salgına karşı güç kazanmıştır. Yoğun bakım servislerinde yatan hastalarda bu yaş grubunun oranının azaldığı bizzat Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından ifade edilmiştir.  Avrupa’da 12 ülkenin aşı olanların seyahat edebilmesi için Haziran sonuna kadar yeşil pasaport çalışmalarına başladığı, Danimarka’nın 50+ aşı olduklarında ülke genelinde pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını, Almanya’nın ikinci aşıyı olduktan 14 gün sonra aşı olanlar için pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını beyan etmesi basından takip ettiğimiz gelişmelerdir. Hatta İsrail, Yunanistan, İspanya, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Romanya, Polonya, Slovenya ve Tayland’ın ülke dışından da her iki doz aşı olan misafirlere kapılarını açması da olumlu birer örnektir. Ülkemizde de her iki doz aşısını olmuş, bağışıklık kazanmış ve hastalığa karşı önemli bir avantaj yakalamış 8 milyon vatandaşımıza bırakın ayrıca kısıtlamalar uygulanmasını, kısıtlamalardan tamamen muaf olması, seyahatlerinde serbesti sağlanması ve kafe restoranlardan da oturarak hizmet alması talebimizdir. Bu durum aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır. Pandemi süresince birçok konuda desteğini gördüğümüz Birliğimizin ilgili karar alıcılarla talebimizi paylaşması hususunda bilgilerinize arz ederiz.”
Didim Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Erbaş pandemi nedeniyle aşı olanlara kısıtlamalardan muafiyet tanınması gerektiğini söyledi.

DİDEM - Başkan Erbaş yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aşı çalışmalarında kayda değer ilerleme sağlamış ülkeler her iki doz aşısını yaptıranlara kısıtlamaları kaldırmayı düşünüyor. Ülkemizde de benzer uygulamanın yapılması aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır. Bu konu hakkındaki görüşlerimizi aşağıdaki şekli ile, ilgili mercilere iletilmek üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bir yazı ile bildirdik.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığına

İçişleri Bakanlığının 14 Nisan 2021 tarihli genelgesi ile 65 yaş üstü vatandaşlara hafta içi 10:00 – 14:00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiştir.

Bilindiği üzere aşı çalışmalarında öncelik tanınan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın % 77’si aşısını yaptırmış, salgına karşı güç kazanmıştır. Yoğun bakım servislerinde yatan hastalarda bu yaş grubunun oranının azaldığı bizzat Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca tarafından ifade edilmiştir. 

Avrupa’da 12 ülkenin aşı olanların seyahat edebilmesi için Haziran sonuna kadar yeşil pasaport çalışmalarına başladığı, Danimarka’nın 50+ aşı olduklarında ülke genelinde pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını, Almanya’nın ikinci aşıyı olduktan 14 gün sonra aşı olanlar için pandemi kısıtlamalarını kaldıracağını beyan etmesi basından takip ettiğimiz gelişmelerdir. Hatta İsrail, Yunanistan, İspanya, Estonya, Gürcistan, Hırvatistan, Romanya, Polonya, Slovenya ve Tayland’ın ülke dışından da her iki doz aşı olan misafirlere kapılarını açması da olumlu birer örnektir.

Ülkemizde de her iki doz aşısını olmuş, bağışıklık kazanmış ve hastalığa karşı önemli bir avantaj yakalamış 8 milyon vatandaşımıza bırakın ayrıca kısıtlamalar uygulanmasını, kısıtlamalardan tamamen muaf olması, seyahatlerinde serbesti sağlanması ve kafe restoranlardan da oturarak hizmet alması talebimizdir. Bu durum aşı konusunda halkımızı teşvik edici olacaktır.

Pandemi süresince birçok konuda desteğini gördüğümüz Birliğimizin ilgili karar alıcılarla talebimizi paylaşması hususunda bilgilerinize arz ederiz.”

Habere ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve aydinyeniufuk.com.tr sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.